Şemsiyenin tarihçesi

- Aug 01, 2019-

Şemsiye kim icat etti?

Antik şemsiyeler veya güneş şemsiyeleri ilk önce güneşten gölge sağlamak için tasarlandı.

Temel şemsiye 4.000 yıldan daha önce icat edildi. Mısır, Asur, Yunanistan ve Çin'in antik sanat ve eserlerinde şemsiye kanıtı var.

Bu eski şemsiyeler veya güneş şemsiyeleri ilk önce güneşten gölge sağlamak için tasarlandı. Çinliler, yağmur koruması olarak kullanılmak üzere şemsiyelerini su geçirmez kılan ilk kişilerdi. Yağmur için kullanabilmeleri için kağıt parasolları cilaladılar.

umbrellas

Şemsiye Teriminin Kökenleri

"Şemsiye" kelimesi, gölge veya gölge anlamına gelen Latince kök kelimesi "umbra" dan gelmektedir. 16. yüzyıldan itibaren şemsiye batı dünyasında, özellikle kuzey Avrupa'nın yağışlı iklimlerinde popüler oldu. İlk başta, sadece kadınlar için uygun bir aksesuar olarak kabul edildi. Sonra Farsça gezgin ve yazar Jonas Hanway (1712-86), İngiltere'de 30 yıl boyunca halka açık bir şemsiye taşıdı ve kullandı. Erkekler arasında şemsiye kullanımını yaygınlaştırdı. İngiliz beyefendi sık sık şemsiyelerini "Hanway" olarak adlandırıyordu.

James Smith ve Oğulları

İlk tüm şemsiye dükkanı "James Smith ve Oğulları" olarak adlandırıldı. Mağaza 1830'da açıldı ve hala Londra, İngiltere'deki 53 New Oxford Street'te bulunuyor.

Erken Avrupa şemsiyeleri, ahşap veya balina kemiğinden yapılmış ve alpaka veya yağlı tuval ile kaplanmıştır. Esnaflar, şemsiyelerdeki kavisli kolları abanoz gibi sert ağaçlardan çıkardılar ve çabaları için iyi para aldılar.

İngilizce Çelikler Şirketi

1852'de Samuel Fox çelik yivli şemsiye tasarımını icat etti. Fox ayrıca "English Steels Company" yi kurdu ve çelik korse şemsiyesini, kadın korseleri kullanılan çelik koruyuculardan, farthingale konaklamalarını kullanmak için bir yöntem olarak icat ettiğini iddia etti.

Ondan sonra, kompakt katlanabilir şemsiye, bir asırdan fazla bir süre sonra gelen şemsiye üretiminde bir sonraki büyük teknik yenilikti.

11353875518_1729616540


Modern Zamanlar

1928'de Hans Haupt cep şemsiyesini icat etti. Viyana'da, Eylül 1929'da patent aldığı gelişmiş kompakt katlanabilir bir şemsiye için prototip geliştirdiğinde heykel inceleyen bir öğrenciydi. Şemsiyeye "Flört" adı verildi ve Avusturyalı bir şirket tarafından yapıldı. Almanya'da küçük katlanabilir şemsiyeler, genel olarak küçük katlanabilir şemsiyelerle Alman dilinde eşanlamlı olan "Knirps" şirketi tarafından yapıldı.

1969'da Ohio'daki Totes Incorporated of Ohio’nun sahibi Bradford E Phillips “çalışan katlanır şemsiyesi” için bir patent aldı.

Başka bir eğlenceli gerçek: Şemsiyeler, 1880 gibi erken ve en az 1987 kadar kısa sürede şapkalar halinde de üretildi.

Yaygın olarak kullanılan en büyük boyutlardan biri olan golf şemsiyeleri tipik olarak yaklaşık 62 inç civarındadır, ancak 60 ila 70 inç arasında değişebilir.

Şemsiyeler artık geniş bir küresel pazara sahip bir tüketici ürünü. 2008 itibariyle, dünya çapında çoğu şemsiye Çin'de üretiliyor. Yalnızca Shangyu şehrinin 1000'den fazla şemsiye fabrikası vardı. ABD'de, her yıl 348 milyon dolar değerinde yaklaşık 33 milyon şemsiye satılmaktadır.

2008 yılı itibariyle ABD Patent Ofisi, şemsiye ile ilgili icatlarda 3.000 aktif patent tescil ettirdi.